İnovasyon Takım İşidir

Bir Formula 1 arabasını kaç kişi kullanır? Ya konu bir yelkenli tekneyle okyanuslarda yol almak olduğunda kaç kişi? Peki, Mars’a bir roket kaç kişiyle atılır? Tahmin edeceğiniz üzere burada soru “kaç kişi” değil “kim”le bu işleri yapacağınızdır.

Gene de kaç kişi olması gerektiğine takılanlar için Amazon CEO’su Jeff Bezos 2 Pizza Kuralı’nı öneriyor; “ekip 2 büyük boy pizzayla doymuyorsa, gereğinden büyük bir ekibiniz vardır” diyor. Formula 1’e dönecek olursak, o arabayı saatte 300km hızla koşturan bir kişi değil harika bir ekiptir. Bir inovasyon görevi aldığınızda ilk iş olarak kimleri ekibe alacağınızı düşünmeye başladıysanız doğru yoldasınız. Organizasyonların insan kaynakları bölümlerinin bu günlerde üzerine en çok kafa yordukları şeylerden biri “inovatif” çalışanları nasıl bulacakları dahası nasıl işe alacaklarıdır. Mesleki bilgi, üst seviye iş performansı, dil bilgisi, IQ, T-şekilli yetkinlikler; bunları bir köşeye koyun. Ekibinizin üye adaylarını seçmeli sonra bir ekip olmalısınız. Seçerken farklı iş tarzlarından, farklı iş tecrübelerinden, farklı yaş ve cinsiyetlerden, farklı fonksiyonlardan bir karışım yapmak ilk aşama için yeterli olmakla birlikte tüm ekip üyelerinin hepsinin birden “merak” sahibi olması en temel seçim kriteri olmalıdır. Bundan sonrası ekip haline gelme yolculuğu. Çoktan başlayıp azalarak boyutunu ve formunu bulan birlikte yapabilme ve bakabilme süreci. Bu yolculuktaki en önemli kişilik ise oyunu kuran, güveni, açık eleştiriyi ve vizyonu sağlayan, geminin kaptanı yani ekip liderleridir. İnovasyon alanında mücadele veren firmaların inovasyon ekiplerini bir liderlik yetkinliği konusu olarak ele almaları başarılı inovasyon sonuçları yönünde atabilecekleri en doğru adım olacaktır.

 

 

how-much-does-an-f1-car-cost

Daha fazla bilgi, görüş, soru, Görülecek İş Teorisi’ne dayanan Sonuç Odaklı İnovasyon (SON) yöntemiyle stratejik inovasyon danışmanlığı ve inovasyon eğitimleri için www.yenihersey.com ve emre@neweverythink.com

0
Share / Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *